krakUF Ultimate Frisbee Team

czyli... Ultimate Frisbee Team w Krakowie

O drużynie

Drużyna krakUF Ultimate Frisbee Team Kraków istnieje i gra w Ultimate już od 2009r. W maju 2021 stała się sekcją w Klubie Sportowym Kolejarz Prokocim.

Drużyna Ultimate Frisbee Kraków nad morzem

Zapraszamy do śledzenia działań i osiągnięć drużyny!

Jeśli chcesz do nas dołączyć, skontaktuj się z nami przez Social Media lub sprawdź gdzie i kiedy trenuje krakUF Ultimate Frisbee Team i przyjdź na spotkanie z nami. 

 Zapraszamy!

Drużyna Ultimate Frisbee KrakUF z Krakowa
Rzut dyskiem Ultimate Frisbee
krakUF - Ultimate Frisbee Team Kraków

Na czym polega Ultimate Frisbee

Gra w Ultimate Frisbee Kraków

Cel gry jest dość prosty – złapać dysk w zonie przeciwnika. Zadanie to wykonują 7 osobowe drużyny, a w praktyce nie zawsze jest to jednak takie proste. Z dyskiem nie można biegać, a na jego rzucenie ma się ograniczony czas.

Ultimate Frisbee to bezkontaktowy sport, w którym drużyna atakująca ma na celu złapanie dysku w strefie punktowej bronionej przez przeciwnika. Celem drużyny broniącej jest przejęcie dysku i rozpoczęcie własnego ataku. Z dyskiem nie można biegać, a po jego złapaniu należy jak najszybciej się zatrzymać, a następnie podać do kolejnej osoby. Mecz trwa do momentu, gdy jedna z drużyn zdobędzie 15 punktów lub skończy się czas.

Dysk, którego używa się w Ultimate to trochę ulepszona wersja tych, które możemy spotkać w wielu marketach czy na nadmorskich wakacjach. Ma on jednak określoną wielkość oraz wagę. Najczęściej jest to produkt firmy Discraft lub Eurodisc. Kupując dysk zwróć uwagę, aby był to oficjalny produkt używany w rozgrywkach. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy z wyborem – z chęcią Ci doradzimy.

Boisko to prostokąt o wymiarach 100x37m i dzieli się na 3 części. Strefę środkową i dwie strefy punktowe (tzw. zony).

Zony na boisku do frisbee

Płeć zawodników to kwestia, o której warto powiedzieć kilka słów, w końcu w niewielu sportach obydwie z nich znajdują się jednocześnie na boisku. W Ultimate ta formuła nazywa się „mixed”. Oprócz rozgrywek „mieszanych” swoje 5 minut mają również Panie, w kategorii women oraz Panowie, w open.

W Ultimate frisbee nie zawsze gra się na trawie (tzw. outdoor), są jeszcze dwie inne możliwości, hala (tzw. indoor) oraz piasek. Idea jest taka sama, zmienia się tylko nawierzchnia, rozmiar boiska, liczba grających zawodników (z 7 na 5) oraz czas na rzucenie dysku (spada z 10 do 8 sekund).

Podczas gry nie zobaczymy sędziów, tę rolę pełni de facto każdy zawodnik na boisku, który w przypadku złamania przepisów może ten fakt zgłosić. Gra opiera się na zasadach fair play, więc nie ma tu miejsca na żadne chytre sztuczki.

Gra rozpoczyna się od tzw. pulla, drużyny stoją wtedy po przeciwnych stronach boiska, a drużyna broniąca rzuca dysk w stronę tej atakującej – to właśnie „pull”. Po nim przechodzimy do rozgrywki, gdzie napastnicy wymieniają się podaniami, aby końcowo złapać jedno z nich w strefie przeciwników. Co jeśli dysk wyląduje na ziemi lub obrońcy go przejmą? Wtedy to oni stają się atakującymi, a pozostała siódemka broni.

Oprócz umiejętności rzucania i łapania dysku, Ultimate kładzie również duży nacisk na umiejętności poruszania się grających i taktykę gry. Dzięki temu gra jest bardzo dynamiczna i jednocześnie wiele zależy od zgrania drużyny.

Chcesz poczytać nieco więcej? Przydatne informacje znajdziesz tutaj. A jeśli to Ci nie wystarczy, możemy Ci już tylko zaoferować oficjalne zasady gry.

Wpadnij na trening frisbee

Zainteresowany(a)?
Wpadnij na trening! Aktualne informacje, kiedy gramy znajdziesz w zakładce Grafik treningów.

Scroll to Top